NECH SI ZDARMA ZMĚŘIT SVOJE DÉČKO

NECH SI ZDARMA ZMĚŘIT SVOJE DÉČKO

Vitamin D je pro nás důležitý především pro správné fungování imunitního systému a předchází vzniku některých nádorových onemocnění a osteoporózy. Přitom až dvě třetiny obyvatel České republiky nemá vitaminu D dostatek. Zajímá vás, jak jste na tom s hladinou vitaminu D Vy? Přijďte si ji změřit v rámci Déčkového března do FN Plzeň.

Od 1. do 31.3. bude v Očkovacím centru v areálu bývalé vojenské nemocnice v Plzni na Borech probíhat bezplatné testování hladiny vitaminu D z odběru žilní krve pro zájemce starší 18 let. Využijte této jedinečné možnosti. V případě nízké hladiny Vám naši zdravotníci sdělí výsledek i s odborným komentářem o dalším postupu.

Testování je možné pouze po předchozí registraci. Registrovat se můžete zde


VITAMIN D - otázky a odpovědi

K čemu je vitamin D prospěšný?

Dlouho se předpokládalo, že vitamin D má význam jen pro kostní metabolismus. Ukázalo se však, že v každé buňce lidského těla jsou přítomny receptory vitaminu D. A protože vše, co existuje v lidském těle, musí mít nějaký účel, pátralo se po tom, jaký význam má vitamin D. Nedostatek vitaminu D zvyšuje výskyt celé řady civilizačních chorob. Především nádorových onemocnění a chorob srdečně cévního systému. Nedostatek se dává do souvislosti i s některými autoimunními chorobami, např. Crohnovou chorobou, mozkomíšní sklerózou, cukrovkou I. typu nebo autismem. Četné studie dokazují, že vitamin D může snížit riziko běžných ale i chronických onemocnění až o 60%.

Existuje přímá souvislost mezi infekčními chorobami a vitaminem D?

Dlouhodobě je známo, že zimní a jarní infekce horních cest dýchacích souvisí s nízkou hladinou vitaminu D a jeho pravidelné podávání jejich výskyt výrazně snižuje. 

V čem je vitamin D tolik důležitý pro seniory?

V seniorském věku nejvíce pomáhá tím, že snižuje vznik osteoporózy a udržuje svalový tonus, čímž se snižuje riziko pádu a následných zlomenin, které jsou v tomto věku velmi nebezpečné. Mimochodem právě pro zmíněné zvýšení svalového výkonu je vitamin D také často vyhledáván sportovci.

Vitamin D má většina z nás spojený se sluníčkem. Jak slunce vytvoří v našem těle tento vitamin?

Působením slunečního UV záření vzniká v kůži vitamin D3, který se dále v těle přeměňuje v játrech a na aktivní účinný vitamin se mění prakticky ve všech tkáních těla. Nejen v ledvinách, jak se tvrdilo dříve. Pro tvorbu vitaminu D ze sluníčka ale potřebujeme také správný úhel dopadu slunečních paprsků, který by se měl pohybovat mezi 42-65 stupni. Z toho plyne, že v našem podnebném pásu nám slunce vytváří tento vitamin jen od května do září.

Jak dlouho nám vydrží letní zásoba?

Letní zásoba spolehlivě vydrží po celý podzim a začátek zimy.

Je možné doplnit vitamin D jídlem?

Bohužel, nejsme schopni zkonzumovat takové množství sýrů, ryb a mléka, abychom pokryli naši potřebu. Pro představu- museli bychom denně sníst půl kila čerstvého lososa, 6 kilo tvrdého sýra nebo vypít 20 litrů mléka.

Můžeme se vitaminem D předávkovat?

Předávkovat se nemůžeme ani sluníčkem ani užíváním potravinových doplňků. Bylo prokázáno, že přebytečný nepotřebný vitamin D se v organismu odbourává na neúčinnou látku, která se z těla přirozeně vylučuje. Zcela výjimečné předávkování je důsledkem hrubé chyby v užívání potravinových doplňků, např. preparát určený k užití jednou měsíčně je užíván každý den.