CO VÁS ZAJÍMÁ? LÉČEBNÁ CHIRURGIE PRO A PO HUBNUTÍ - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Léčebná chirurgie pro a po hubnutí do online poradny FN Plzeň, odpovídal vedoucí lékař Chirurgické kliniky MUDr. Jan Geiger.

Problematika morbidní obezity nabývá stále větší důležitosti a bude jistě jedním ze závažných zdravotních problémů do budoucna.  Spolu s diabetem II. typu je nejčastějším metabolickým onemocněním. Pro nemocné s těžkým stupněm obezity, u kterých je neúspěšná redukce nadváhy pomocí diety, případně v kombinaci s léky nebo opakovaně dochází k tzv. jojo-efektům, je možné zhubnout pomocí bariatrické chirurgie. Určení způsobu chirurgické léčby provádí na základě detailního klinického vyšetření chirurg specializující se na metabolickou chirurgii ve spolupráci s internistau-obezitologem a psychologem.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Dobrý den, celý život jsem byla silnější, ale poslední dobou trpím opravdu velkou obezitou. Je mi 29 let, mám zaměstnání u počítače a dvě malé krásné dětičky. Trápí mě, že jim nestačím se svými 168 centimetry a 139ti kily. Ale jde to na všechno, bolí mě záda a klouby a špatně se mi dýchá. Kdykoli držím dietu, zhubnu třeba i 15 kg, ale do dvou měsíců je to zpátky i s úroky. Doslechla jsem se o operaci bypass žaludku, která prý takto postiženým lidem pomáhá. Nefungují na mě totiž klasické diety. Je v mém případě vhodná?

ODPOVĚĎ:

Ve Vašem případě se pravděpodobně bez chirurgického zákroku neobejdete. Doporučuji Vám navštívit obezitologickou poradnu při I. interní klinice v Plzni nebo jakékoliv jiné obezitologické centrum, kde Vám s Vaším problémem pomohou.

OTÁZKA:

Dobrý den, jaké vyšetření se před bandáží absolvuje?

ODPOVĚĎ:

Zda je pro Vás chirurgická léčba obezity vhodná, posoudí konsilium obezitologa-internisty, psychologa a chirurga. Pokud ano, doplňují se běžná předoperační vyšetření - EKG, interní, RTG plic, laboratorní vyšetření a navíc je nutné endoskopické vyšetření horní části trávicího traktu (gastroskopie).

OTÁZKA:

Dobrý den, jak dlouho trvá rekonvalescence po zmenšení žaludku? Díky

ODPOVĚĎ:

Záleží na typu operačního zákroku, hospitalizace bývá délky 5-10 dnů, následná rekonvalescence mezi 4-6-ti týdny.

OTÁZKA:

Dobrý den, po vyoperování žlučníku jsem poměrně rychle přibrala 14kg + 7 kg poté, co jsem přestala kouřit. Upravila jsem jídelníček, 5x týdně běhám 4-5km. Přesto za 7 měsíců jsem zhubla pouhé 3kg (na začátku jsem ještě 4kg přibrala, ale ty pak šly dolů do tří týdnů). Proč tělo pokusům o hubnutí odolává? Dá se nějak tělo donutit snížit hmotnost? Je na to nutná chirurgie?

ODPOVĚĎ:

Pravděpodobně se obejdete bez chirurgického zákroku, doporučuji Vám se objednat do obezitologické poradny I. interní kliniky - tel. 377103511, středa 8-15 hodin.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp