Hradíme očkování proti chřipce všem zaměstnancům

Blíží se období výskytu chřipkových epidemií a v současné době je optimální čas pro očkování proti chřipce. Z  okolních  evropských států je naše země v  úrovni proočkovanosti považována za odstrašující příklad. Výsledkem jsou každoročně jeden až dva tisíce mrtvých, kteří chřipce nebo jejím následkům podlehnou.

Od letoška by se  měla zvýšit účinnost očkování. K dispozici je nově čtyř složková vakcína Vaxigrip tetra, která ochrání proti jednomu kmeni chřipky navíc. Vakcinace, na kterou je nyní ideální doba, sice nechrání stoprocentně, ovšem zabraňuje fatálním komplikacím a hospitalizacím. U zdravých mladých lidí ochrání proti onemocnění ve více než 90 procentech, u starších do 65 let v 70 až 90 procentech a u starých či oslabených ve 30 až 40 procentech. V poslední skupině však funguje v 50 až 60 procentech jako prevence hospitalizace a v 80 procentech zabraňuje úmrtí. Světová zdravotnická organizace každý rok upozorňuje na závažnost chřipkového onemocnění a doporučuje naočkovat minimálně 30 % populace a až 75 % osob v rizikových skupinách.

Na kolektivním vyjednávání FN Plzeň bylo odsouhlaseno, že z fondu FKSP bude ještě v tomto roce proplaceno  očkování proti chřipce pro všechny zaměstnance FN Plzeň.

Očkování zaměstnanců bude prováděno hromadně v odpoledních hodinách vakcinačním týmem vakcinačního centra:

• na Lochotíně pro zaměstnance lochotínské části FN Plzeň

• na Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny pro zaměstnance borské části FN Plzeň

FN Plzeň je připravena provádět vakcinaci u svých zaměstnanců zadarmo, pro ostatní zájemce o očkování je vakcína připravena v očkovacím centru za 255 korun (včetně aplikace).