CO VÁS ZAJÍMÁ? OSTEOPORÓZA - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Osteoporóza do online poradny FN Plzeň, odpovídal vedoucí lékař Osteologie II. Interní kliniky doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.

Lidská kostra má kromě úkolu opory těla řadu dalších zásadních rolí - je to pevná schránka pro smyslové orgány a centrální nervový systém, je hlavním zásobníkem minerálních látek a je základním orgánem krvetvorby. Proces výstavby a odbourávání probíhá v kostech nepřetržitě, protože přes svoji stabilitu je kost schopna neustálé přestavby podle požadavků organismu. V pozdějším věku začíná kostní hmota ubývat následkem snížení novotvorby, či zvýšení odbourávání nebo kombinací obou procesů. Pokud je příliš rychlý proces odbourávání, může dojít k výraznému úbytku kostní hmoty. Kosti se pak stávají křehkými - vzniká osteoporóza.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:  

Dobrý den, ptám se za manžela, je mu 43 let, kuřák, každé ráno, když vstane, tak musí chvíli sedět na posteli a pak vstát, ale na nohy jde hrozně těžko, bolí je a křupe mu v nohách (končetinách, kloubech.) Pak i třeba při hodinovým díváním se na televizi, tak když vstává z gauče, taktéž mu chvíli trvá, než rozhýbe nohy, strašně špatně se mu na ně šlape. Jedná se, prosím, o osteoporózu nebo jiné onemocnění. Děkuji 

ODPOVĚĎ:  

Dobrý den, příznaky které popisujete, odpovídají příznakům artrózy velkých kloubů, nebo některým celkovým revmatologickým onemocněním ev. v kombinaci s periferním postižením nervů u cukrovky. Doporučoval bych vyšetření u příslušného odborníka tzn. ortopeda či revmatologa s rentgenovým snímkem bolestivých kloubů, případným následným doplněním laboratorních parametrů.  Žádanku o vyšetření Vám vystaví praktický lékař po posouzení stavu. 

OTÁZKA:  

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnosti vyšetření osteoporózy pomocí ultrazvuku místo densitometrického vyšetření.

ODPOVĚĎ:  

Ultrazvukové vyšetření je maximálně vhodné ke zjištění ev. rizika zlomeniny a důvodu k indikaci k densitometrickému vyšetření. V současné době ale existují jednodušší a méně nákladné způsoby. Navíc ultrazvukové vyšetření nelze použít jako důvod k zahájení a monitorování efektu léčby. UZ vyšetření není uznáváno plátci zdravotní péče a není ani mezinárodními standardy doporučováno. 

OTÁZKA:  

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se dá vyléčit osteoporóza a jestli se může na to zemřít? Dnes jsem dostala výsledky a je tam napsáno s Výrazným zvýšením rizikem zlomenin. / L1-2,6. Dekuji předem.

ODPOVĚĎ:  

Dobrý den, osteoporóza, je stav, který se vyvíjí mnoho, někdy i desítky let. Její léčba je proto dlouhodobá a záleží v jakém věku a při jakém úbytku kostní hmoty se začíná s léčbou. Samozřejmě lze dosáhnout stavu, který odpovídá jedincům stejného věku, tedy normě pro daný věk, nicméně daný stav je nezbytné stále udržovat. Minimálně je nezbytný adekvátní příjem vápníku a vitaminu D a pravidelně kontrolovat kostní hmotu. Pokud by došlo ke zhoršování stavu v průběhu, tzv. lékových prázdnin, je možné léčbu opět zahájit a pokračovat v ní. Riziko zlomenin se velmi často vyjadřuje procentuální pravděpodobností, se kterou daný jedinec utrpí zlomeninu v následujících 10 letech ať již velkou osteoporotickou zlomeninu či zlomeninu kyčle, tento systém, resp. kalkulátor se nazývá FRAX a je dostupný na webových stránkách. Nelze jej však použít u již léčených pacientů. Existují i jiné kalkulátory rizika, kde formou dotazníku zodpovíte řadu otázek a můžete si vybrat kratší než 10-ti letý úsek, ve kterém je stanoveno procentuální riziko vzniku dané zlomeniny. Hodnocení bederní páteře se udává obvykle sumárně, tzn. oblasti L1-L4, nikoliv jednotlivého obratlového těla. Osteoporóza není smrtelná nemoc, nicméně na komplikace např. po zlomenině kyčelního kloubu je úmrtnost v prvním roce i 20%, ale nejde o úmrtí na osteoporózu jako chorobu. 

OTÁZKA:  

Dobrý den, čtyři roky mi lékařka píchala do břicha injekce Prolio. Zapomněla mi říct, než mi je začala píchat, že se nesmí při tom trhat zuby. Řekla mi to po dvou letech...No a teď prý mám kosti v pořádku. Naposledy jsem dostala Prolio v lednu 2018. Teď se mi ulomily až u dásně tři zuby a nevím co dělat. 

ODPOVĚĎ:  

Dobrý den, zlomenina zubů zřejmě není v souvislosti s léčbou Prolií. Vzácná komplikace, která vzniká při trhání zubů u disponovaných jedinců, se netýká jejich lomivosti, při léčbě lékem, který zabraňuje odbourávání kosti. Rizikem je špatné hojení měkkých tkání nebo kosti vlastní dásně, eventuálně narušení cévního zásobení kosti horní či dolní čelisti. Většinou u pacientů s touto komplikací bývají přítomny další rizikové faktory jako cukrovka nebo vysoké dávky kortikoidů. Váš dotaz se ale spíše týká obavy, pokud bude prováděna extrakce zbytků zubů z eventuálních následných komplikací. Pokud jste dostala injekci v lednu, tak příslušná protilátka koluje v krvi 6 měsíců a nyní jste již 3 měsíce bez přítomnosti tohoto léku v oběhu čili riziko komplikací při ev. extrakci zbytku zubů je minimální. V tom je výhoda tohoto typu léku. Pokud i přesto máte obavy, můžete ještě jeden měsíc s extrakcí z počkat. 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp