NA OTÁZKY ČTENÁŘŮ ODPOVÍDALA LÉKAŘKA UROLOGICKÉ KLINIKY

Lékařka Urologické kliniky FN Plzeň MUDr. Hana Sedláčková odpovídala 22. listopadu na online dotazy čtenářů Plzeňského deníku.

DOTAZ:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, trpím opakovanými záněty močového měchýře, opakují se mi i po dvou týdnech. Měla už jsem různá antibiotika, a v tom nejhorším momentu zánětu jsem běhala po vyšetřeních, byla jsem na urologii, gynekologii, ale nikde na nic nepřišli. V poslední době to poměrně ustalo, co byste mi doporučila jako nejlepší způsob prevence? Různé brusinkové přípravky jsem zkoušela, a teplé oblečení a snaha neprochladnout je samozřejmost. Mockrát děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, jako prevence zánětů močových cest je dostatečné množství tekutin (doporučuje se 2 litry/ den), neprochladnout, režimová opatření stran pohlavního styku (jako například nestřídat anální a vaginální pohlavní styk). Dále je také důležité, jaká bakterie zánět způsobila, samozřejmostí je provedení kultivace moči. Nejčastějším patogenem bývá E. Coli. V případě opakujících se zánětů je možné zahájit imunomodulační terapii (Uro-Vaxom).

DOTAZ:

Dobrý den, mám dotaz za manžela. Trpí obrovským pálením při močení, když ten den hodně podcení pitný režim. Popisuje to, jako kdyby z něj šel písek. Pak to ale rozpije a je po bolesti. Bolesti má, jen když vypije tak 2 dl za den, což je velmi málokdy, takže to nechce nijak řešit. Mělo by se s tím něco dělat? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, denní doporučený příjem tekutin pro dospělého zdravého člověka je cca 2l/den (může se zvyšovat se zvýšenou fyzickou zátěží nebo v horkých letních dnech). Vámi udávané 2dl jsou tedy zcela nedostatečné. Do moči se vylučují odpadní látky, a pokud je moč koncentrované, začnou se vytvářet krystaly – písek, což je předstupněm tvorby urolitiázy = močových kamenů. Takže bych doporučila zvýšit příjem tekutin a řídit se zdravým životním stylem.

DOTAZ:

Jakým způsobem se v současné době odstraňují ledvinové kameny? Je to metoda bolestivá?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, nyní nejčastější metodou odstranění močových kamenů je endoskopie, tzn. odstranění kamene z močovodu respektive z dutého systému ledviny (ledvinná pánvička nebo kalichy) speciálním přístrojem – ureteroskopem, který je zaváděn přes močovou trubici (např. jako močová cévka) až do místa, kde je konkrement. Poté může následovat jeho prostá extrakce nebo laserová trypse (drcení kamenu pomocí laseru), toto v případě, že konkrement je větší. Tento výkon se provádí v celkové narkóze, takže bolest necítíte. V případě, že se jedná o malé konkrementy (do 5mm) můžeme nejprve zvolit konzervativní postup (podpořit samovolný odchod konkrementu). Další typem výkonu je například perkutánní extrakce konkrementu – ta se provádí u kamenů velkých v ledvinné pánvičce nebo kalichu ledviny.

DOTAZ:

Lze úspěšně léčit „úniky moči“?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, úniky moči = inkontinence moči lze rozdělit na 2 základní typy – stresová a urgentní, samozřejmě existuje i smíšenou inkontinenci moči. Léčba u jednotlivých typů je rozdílná, zatímco pro stresovou inkontinenci je volena operační léčba, tak pro inkontinenci urgentní léčba farmakologická. Zásadní je vyšetření urologem.

DOTAZ:

Co znamená zvětšení prostaty? Je to nebezpečné?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, zvětšení prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty je benigní (nezhoubné) zvětšení prostaty. Postihuje většinu mužů s přibývajícím věkem. Projevuje se zhoršením močení ve smyslu slabého proudu moči, nutnosti tlačit při močení, pocit nedostatečného vyprázdnění po vymočení, časté močení, močení v noci. Tyto příznaky, které se většinou objevují postupně, mohou vyvrcholit v úplnou nemožnost močení = retence moči, která musí být řešena zavedením močového katetru (cévky) a zahájením farmakologické terapie. Dále by měla být stanovena hodnota PSA (prostatický specifický antigen).

DOTAZ:

Často se v současné době objevuje rakovina penisu, čím je způsobena?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, rakovina penisu postihuje zhruba jednoho na 100 000 mužů v Evropě. Rizikovým faktorem je infekce lidským papilomavirem (HPV), riziko je též zvýšené u pacientů s condylomata acuminata. Fimóza (zúžení periferní části předkožky) je též spojena s karcinomem penisu pro nedostatečnou hygienu a s tím spojené chronické dráždění zánětem. Rizikovým faktorem je též kouření cigaret.

DOTAZ:

Jak se úspěšně bránit rakovině prostaty?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, prevence rakoviny prostaty není žádná, ale velkou roli hraje výskyt v rodině a s tím spojená ev. genetická predispozice. Relativní prevencí je racionální strava, dostatek pohybu a nekouřit.

DOTAZ:

Mám jedno varle níž a větší, je to normální?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, varlata nemusí být přesně symetrická a je normální, když jedno varle níže. V případě, že pozorujete náhlou změnu velikosti, hmatnou rezistenci, bolestivost vyhledejte lékaře. Důležité je též myslet na prevenci a provádět samovyšetření. Jak na to Vám pomůžou například na stránkách loono.cz

DOTAZ:

Jak vznikne nádor na ledvinách?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, v Plzeňském kraji držíme první příčku ve výskytu karcinomu ledviny. Přesná příčina není zcela jasná, ale rizikovými faktory jsou kouření, obezita a hypertenze (zvýšený krevní tlak). Dále je to též expozice specifickým karcinogenům, nadměrné užívání např. paracetamolu nebo neaspirinových nesteroidních protizánětlivých léků nebo nefrolitiáza (močové kameny, ledvinné kameny). Dalším rizikem jsou dědičné nádory ledvin spojené například s Von Hippel-Lindau syndrom, Birt-Hogg-Dubé syndrom, dědičnou leiomyomatózou nebo tuberkulózní sklerózou.

DOTAZ:

Paní doktorko, jak podle Vašeho názoru jde snížit neplodnost u mužů?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, neplodnost je definována jako neschopnost otěhotnět po jednom roce pravidelného nechráněného styku. Mužská neplodnost může být snížena v důsledku urogenitálních abnormalit, rakoviny nebo infekce urogenitálního traktu, genetickými nebo endokrinními poruchami. Zásadní je vyšetření spermatu. Důležitý je zdravý životní styl, racionální výživa, dostatečný pohyb, správná hygiena genitálu. Dále je známo, že varlata potřebují ke správné tvorbě spermií teplotu nižší než je teplota těla, proto těsné prádlo není vhodné.

DOTAZ:

Mám poruchy erekce, jakým způsobem se můžu u Vás objednat na vyšetření, pokud možno co nejdiskrétněji?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, s těmito problémy se můžete objednat do jakéhokoli ambulance urologa, nejčastěji telefonicky. Váš praktický lékař Vám jistě sdělí, kde se takové ambulance v místě Vašeho bydliště nacházejí. Většinu kontaktů naleznete i na internetu.

DOTAZ:

Jaký je vliv teploty na varlata?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, je známo, že spermie potřebují ke svému správnému vývoji teplotu nižší než je teplota těla, proto varlata, kde jsou spermie tvořeny, jsou uloženy v šourku. Ideální teplota je okolo 35°C. Při vyšších teplotách dochází k útlumu tvorby spermií (spermatogeneze) a při dlouhodobém působení vysokých teplot může vést až k trvalé neplodnosti.

DOTAZ:

Pro muže – doporučujete nošení slipů nebo trenek?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, tato otázka úzce souvisí s níže zodpovězenými o ideální teplotě varlat a neplodnosti mužů. V zásadě se doporučuje nenosit těsné spodní prádlo.

DOTAZ:

Jakým všem problémům se může preventivní kontrola na urologii předejít?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, preventivní kontroly na urologii nejsou nutné. Důležitá je prevence - zdravý životní styl. Samovyšetřování varlat každý měsíc jako prevence rakoviny varlat. Dále odběr hodnoty PSA (prostatický specifický antigen) u mužů nad 50 let - což může být provedeno i u praktického lékaře, v případě výskytu rakoviny prostaty dříve. Základní vyšetření urologem spočívá ve fyzikálním vyšetření břicha a genitálu, vyšetření přes konečník (per rectum vyšetření) ultrasonografie močového traktu, dále dle obtíží jedince.

DOTAZ:

Od kolika let, jak často a kdy jsou vhodné preventivní prohlídky?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, odpověď na tuto otázku naleznete níže.

DOTAZ:

Hodně našich manželů trápí porucha erekce, jak lze proti této poruše bojovat?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, prevencí poruch erekce (erektilní dysfunkce) je zdravý životní styl, předcházet onemocnění cév, nekouřit, sportovat, duševní pohoda, dobře fungující partnerský vztah.

DOTAZ:

Mám občas potíže s močením (chce se mi a nejde to úplně), je mi 40 let – znamená to, že mám již problémy s prostatou? V noci spím bez močení.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, pokud se zhoršuje proud moči, musíte tlačit při močení, pociťujete časté nucení močení, pocit neúplného vyprázdnění může být příčina v prostatě, ale může se jednat například o zánět nebo zúžení v močové trubici. Vhodné by bylo kompletní vyšetření urologem. Váš praktický lékař Vám poradí, kde se nachází urologická ambulance v místě vašeho bydliště.

DOTAZ:

Jaké problémy urologie řeší nejčastěji u mužů a u žen?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, nejčastějším problémem v ambulantní praxi u žen jsou močové infekci a inkontinence moči. U mužů převládá onemocnění prostaty - jak zhoubné, tak nezhoubné. Jelikož naše Urologická klinika je vysoce specializovaným centrem pro celý Západočeský kraj setkáváme se i se vzácný onemocněním urogenitálního systému. Dále je Plzeňský kraj na prvním místě ve výskytu karcinomu ledviny, takže léčba tohoto onemocnění je jednou z nejčastějších v nemocniční praxi.

DOTAZ:

Dobrý den, v listopadu 2017 přesně před rokem mi byla pro karciom odebraná pravá ledvina, od té doby mám často krev v moči, příjemné to není, a bývám dost unavená,,,,je prosím pravděpodobnost, že se časem mohou objevit jinde metastáze? V naší rodině jsme tři, kteří pro karciom mají ledvinu jednu a jeden dochází na dialýzu. Mějte krásný den.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, po operaci ledviny pro karcinom by každý měl být pravidelně sledován, buď na naší klinice, nebo u svého ambulantního urologa právě kvůli možnosti vzniku metastáz. Výskyt krve v moči není normální. Doporučuji se objednat na kontrolu.

DOTAZ:

Dobrý den, jako ženu by mě zajímalo, jaké jsou nejčastější příznaky problémů s prostatou? Pro muže je toto velmi citlivé téma a doma se málokdy chlubí se sebemenším problémem, proto si myslím, že by žena měla více pozorovat tyto příznaky. Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, pokud muž pociťuje slabší proud moči, musí při močení tlačit, má pocit nedostatečného vyprázdnění po vymočení, časté močení, močení v noci, přerušované močení, potíže s oddálením močení až únik moči, můžeme usuzovat na onemocnění prostaty. Spíše tedy nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty), ale měl by být též vyloučen karcinom prostaty, například náběrem hodnoty PSA.

DOTAZ:

Paní doktorko na kontroly kvůli tomu docházím, když se objeví krev, nasadí mi prakt. lékař Biseptol, po kontrole u urologa pak vše v pořádku, ale časem znovu,,,nejsem spokojená se svým urologem, od té doby mi bylo i CT provedeno jen jednou na onkologii u Vás a to v květnu letošního roku, bylo by možné se obrátit na Vaší ambulanci??

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, krev v moči může být příznakem jak například zánětu v močových cestách - z toho usuzuji, že byl nasazen Biseptol, měla by být provedena kultivace moči (průkaz bakterie v moči). Pokud je kultivace moči opakovaně negativní při výskytu krve v moči, musí být provedeno dovyšetření - CT s kontrastní látkou a endoskopické vyšetření močového měchýře = cystoskopie a cytologie moči (vyšetření buněk vyloučené močí) k vyloučení/potvrzení rakoviny močového měchýře. Pokud nejste spokojena se svým urologem, Váš praktický lékař Vám poradí, kde jsou další urologické ambulance ve Vašem bydlišti.

DOTAZ:

Moc děkuji za Vaše rady odpovědi. Mějte se hezky

ODPOVĚĎ:

Není zač, přeji Vám hezký zbytek dne.

DOTAZ:

Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zeptala na zánět močových cest. Jak se takový zánět projevuje a jak takovému zánětu předejít. Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, zánět močových cest se nejčastěji projevuje pálením, řezáním při močení, časté močení, bolesti v podbřišku, může se též objevit i krev v moči, nebo moč může být zakalená a zapáchající. Dále zánět močových cest může být doprovázen horečkou a celkovou schváceností, a pokud se jedná o zánět ledviny i bolestí v bedru na postižené straně. Infekce močových cest častěji postihuje ženy (kratší močová trubice, v blízkosti poševního vchodu) Prevencí je dostatek tekutin, neprochladnout, správné hygienické návyky, nekombinovat anální a vaginální pohlavní styk. Zásadní je přesná antibiotická terapie.

 

Zdroj: www.plzenskydenik.cz ze dne 22.11.2018