CO VÁS ZAJÍMALO? GYNEKOLOGICKÁ ONEMOCNĚNÍ A OPERACE - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Gynekologická onemocnění a operace  do online poradny FN Plzeň, odpovídal vedoucí lékař Gynekologicko-porodnické kliniky MUDr. Jiří Presl, Ph.D.

Každá ženy by měla vyhledat svého gynekologa bez ohledu na svůj věk minimálně 1x za rok. V rámci gynekologického vyšetření je proveden skríning karcinomu děložního hrdla, onkologická cytologie, a další vyšetření, která mají za cíl pátrat po případných odchylkách od normy. V případě, že již nastane problém, potíž, pak je vhodné vyšetření neodkládat. Mezi nejčastější stesky našich pacientek patří vulvovaginální dyskomfort /pálení, svědění, řezání v oblasti zevních rodidel a pochvy/, krvácení, bolesti v podbřišku. Za těmito potížemi se může skrývat celá řada příčin. Některé potíže jsme schopni řešit medikamentozně, jiné pak moderními operačními technikami. Tým Gynekologicko-porodnické kliniky je připraven vyšetřit a případně léčit každou pacientku, která naše centrum vyhledá.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Dobrý den, letos jsem už podruhé s odstupem jednoho roku prodělala HSK resekci korp. polypu. Je mi 60 r. Při vyšetření ultrazvukem mi dva lékaři oznamovali vysokou děložní sliznici, při operaci naopak nízkou. Proč se vlastně UV vyšetření dělá, když je absolutně nepřesné, a lékař v nemocnici při prvním vyšetření polyp neodhalil? Vloni ano. Dále mi vloni lékař oznamoval cystická ovaria, letos ne. Cysty mám dlouhodobě. Je možné jejich náhlé zmizení? Je možné, že mi polyp opět za rok naroste, jaká je šance? Děkuji za odpověď, hezký den přeji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, ultrazvukové vyšetření má v rukou zkušeného sonografisty velmi vysokou přesnost. Je to vyšetření nezbytné před každým gynekologickým zákrokem. Nepřesnost je samozřejmě možná. Je to dáno jak vyšetřujícím, tak ale i pacientkou - konstitucí, charakterem tkání atd. Ovariální cysty jsou v tomto věku spíše setrvalé. Jejich ultrazvukové posouzení je klíčové pro další postup - sledování či operace. Polyp se může objevit i opakovaně. Záleží poté na posouzení zkušeným lékařem, zda Vás bude indikovat/posílat k operaci či navrhne jen sledování.

OTÁZKA:

Dobrý den, budu muset pravděpodobně podstoupit hystereskopii pro hyperplasii děložní sliznice v klimakteriu na vaší klinice. Chtěla bych hystereskopii v analgezii, protože špatně snáším narkózu, zároveň bych ale chtěla být první den po výkonu hospitalizována kvůli ohlídání zdravotního stavu odborníky, protože jsem doma sama, je mi 60 let a mám mnoho dalších interních diagnóz a byla bych velmi nervosní z případných komplikací. Je tato varianta možná? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, ano, po výkonu je možné zůstat do druhého dne. Rovněž výkon bez celkové anestezie, narkózy, je možný. V tomto případě se provádí v tzv. analgosedaci event. v kombinaci s lokálním znecitlivěním. Kolegové s Vámi vše při přijetí proberou.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp