Vědci pomáhají bojovat s Crohnovou chorobou u dětí

Fakultní nemocnice Plzeň, Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity a hnutí Na vlastních nohou - Stonožka spojily síly ve výzkumu a vývoji speciální aplikace na podrobné sledování nejmladších pacientů s chronickým zánětlivým onemocněním trávicího traktu.

Zdroj: Česká televize / Události

170 dětí ve věku od 3 do 19 let z celého Plzeňského kraje pod dohledem lékařů Dětské kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, protože trpí chronickým zánětlivým onemocněním trávicího traktu - bud' takzvanou Crohnovou chorobou, nebo ulcerozní kolitidou. Lékaři všechny pacienty důkladně sledují a sbírají obrovské množství důležitých dat. S jejich zpracováním jim pomáhá speciální software vyvinutý informatiky výzkumného centra Nové technologie pro informační společnost (NTIS) Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU).

Jedinečný software dokáže kromě statistických údajů lékařům podat také pomocnou ruku při léčbě zmíněných chorob. „Významným způsobem rozšiřuje naše možnosti v péči o nemocné děti se střevními záněty a současně pomáhá se sledováním rizikových faktorů vzniku střevních zánětů," říká přednosta Dětské kliniky FN Plzeň prof. MUDr. Josef Sýkora Ph.D.

Podle doc. dr. Ing. Jany Klečkové z Katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd ZČU oslovila nemocnice univerzitu ve chvíli, kdy už lékaři nemohli množství dat zpracovávat sami. „Obrátili se na nás s dotazem, zda bychom jim s evidencí údajů a jejich následnou prezentací mohli pomoci. Jde o základní údaje o dětských pacientech, údaje z laboratoří, z klasických odběrů krve a podobné. Zaznamenává se také růst dítěte, jeho váha a rovněž výsledky sofistikovanějších vyšetření, jako je třeba ultrazvuk,“ popisuje Jana Klečková.

Na sběru dat je přitom nejdůležitější, že se všechna uchovávají pro budoucí zpracování. „Nejde o obyčejnou statistiku, protože data začnou mít vypovídající hodnotu, až když je možné je vidět v širším časovém kontextu. Crohnova nemoc je totiž zrádná v tom, že je prakticky nevyléčitelná. Lékař může pacienta uvést do stavu bez obtíží, ale ukazuje se, že nemoc se zpravidla vrací. U někoho dříve, u někoho později. Náš software vše zachycuje,“ doplňuje doc. Klečková.

Vyhodnocování shromážděných údajů je to hlavní, co software nabízí. Lékař si totiž může ze všech pacientů vybrat jednoho a podívat se, jak se u něj během let choroba vyvíjela, kdy léčba zabírala a kdy ne. Profil takového pacienta pak porovná s jinými, kteří mají podobné výsledky, a může podle toho upravit léčbu. „Ukazuje se, že u každého I pacienta se léčba ujímá jinak. My se snažíme pomoci najít pro každého tu, která mu bude vyhovovat. Na základě všech údajů, které máme dispozici, je možné léčbu nastavit tak, aby byla pro dítě nejméně bolestivá, co nejšetrnější a zároveň efektivní,“ říká Jana Klečková.

Data podléhají nejpřísnější ochraně, jsou zabezpečena v souladu s aktuální legislativou České republiky a obecným nařízením Evropské unie o ochraně osobních údajů.

Zpracovatelé mají k dispozici anonvmizované a pseudoanonymizované informace, lékaři po přihlášení do aplikace vidí vše. Jedním z významných nástrojů je i takzvaný semafor, který znázorňuje, nakolik jsou orgány zasaženy nemocí.

Zdroj: ZAM - Zdravotnictví a medicína