CO VÁS ZAJÍMALO? PARADENTÓZA/PARADONTITIS - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Paradentóza do online poradny FN Plzeň, odpovídal vedoucí lékař oddělení parodontologie Stomatologické kliniky MUDr. Jan Liška.

Parodontitis - v populaci velmi rozšířené zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů, které následuje po bakteriálním onemocnění dásní - gingivitidě. Toto onemocnění vzniká v naprosté většině případů bez celkových zdravotních důvodů a je ovlivnitelné péčí pacienta o hygienu dutiny ústní. Snahou stomatologů je zvládnout léčbu již první fáze onemocnění, jelikož již probíhající parodontitis se léčbou při dobrém průběhu stabilizuje, ale obtížně se hojí do původního stavu.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Dobrý den, prosím o shrnutí varovných signálů a základních příznaků paradentozy. Jaká je základní prevence? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Prvním signálem potíží s parodontem je zvýšená krvácivost a citlivost dásní. O tuto včasnou výstrahu jsou většinou ochuzeni kuřáci, kterým dásně nekrvácí ani u větších zánětlivých procesů. Pozdními příznaky jsou putování zubů, jejich viklavost a při kontrole RTG čelistí průkaz kostní resorpce. Základní prevencí je stabilizace dobré ústní hygieny a pro vyloučení povrchově se neprojevujících potíží i pravidelné zhotovení panoramatických RTG čelistí.

OTÁZKA:

Dobrý den, je mi 29 let a mám v dolním patře odhalené krčky, hrozí mi paradentoza. Zubař mi poradil, že jediná možná prevence a vyléčení zánětu dásně, je intenzivní až drastické čištění a masírování dásně. Pro mě je to velice bolestivé, není jiné řešení? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Ani ve Vašem věku nelze vyloučit ústup dásní daný atrofií či následkem zánětu parodontu. Pokud by Vámi popisovaná péče měla být dlouhodobě drastická a bolestivá, Vaše motivace k péči bude klesat a výsledek bude špatný. Proberte možnosti s Dentální hygienistkou či vyhledejte ke konzultaci parodontologa, aby se našla vhodná cestu k úspěchu.

OTÁZKA:

Dobrý den pane doktore. Je mně 62 let a již několik let mně trápilo časté krvácení a bolest zubů. Zuby jsem si čistila minimálně 2x denně a používala jsem ústní vodu. Moje ošetřující lékařka mně řekla, že je to paradentoza. Asi před rokem jsem si začala čistit zuby el.kartáčkem. Ale po několika dnech jsem pro velkou bolest zubů toho zanechala. Asi před dvěma měsíci jsem to zkusila znovu a krvácení a bolest zubů zcela ustalo a naopak zuby jsou mnohem lépe vyčištěné. Není to jenom krátkodobá záležitost? A nemohu si poškodit zubní sklovinu, když si je čistím po každém jídle, tj. několikrát denně. Mám 18 zubu bez jediného kazu. Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Parodontitis se projevuje přítomností parodontálních chobotů - měřitelných ztrát závěsného aparátu zubů. Krvácivost dásní je charakteristika povrchové tkáně - vliv může mít technika i intenzita čištění, druhy ústních vod, ale i hormonální vlivy, kvalitní zubní ošetření a nikotinismus / nekuřáctví. Elektrické kartáčky bereme u ne-hendikepovaných pacientů jako doplněk domácí péče o chrup, ne základ. Při správně zvolené tvrdosti kartáčků byste neměla stran skloviny pokazit ani při častějším čištění.

OTÁZKA:

Vážený pane doktore, trpím paradentózou. Zajímalo by mě, jestli je tato nemoc zubů nakažlivá, a jestli je dědičná.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Geneticky vázaných je zhruba 5 % procent parodontitid. Projevy se týkají pacientů s částečně nedostatečnou imunitní odpovědí na bakteriální zátěž v dutině ústní. Opravdu se tato situace netýká onoho často zmiňovaného: babička byla bez zoubků v 50, takže ani já je v tomto věku mít nebudu. Mnohdy zmínění pacienti trpí syndromovými potížemi i mimo oblast úst. Lze sice přenášet mezi osobami různé bakterie, ale ke způsobení potíží je nutné i vnímavé prostředí druhé osoby. Celkově o prostou nakažlivost nejde.

OTÁZKA:

Dobry den, chtěl bych se zeptat na léčbu paradentózy pomocí gentického testu. Je možné tímto testem zjistit příčinu paradentózy a určit léčbu? Předem moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Z mého pohledu je geneticky nesená informace o části schopností imunitního systému. Tento je dále modifikován v průběhu života. U parodontitis je schopnost imunitního systému jen částí problematiky. Dalšími jsou specifika individuální bakteriální zátěže, vlastní péče pacienta a časový faktor. Nejde s jistotou říci, že ten, či onen pacient bude mít v budoucnu potíže s parodontitis, známe-li jen část problému. Léčba je vedena klinickým nálezem, celkovým stavem pacienta a jeho přáními i možnostmi.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp