Věda ve 22. století očima dětí

Víte, jak bude vypadat věda ve 22.století?

A máte představu, jak vypadá  v dětských očích věda, která léčí?

 

Hnutí Stonožka položilo tyto otázky dětem mateřských, základních a středních škol a vyzvalo mladou generaci, aby svým zapojením napomohla ve výzkum Crohnovy choroby, kterou trpí čím dál tím více dětí. Od poloviny dubna do konce června do Fakultní nemocnice Plzeň posílaly děti svá díla. Celkem se sešlo 1621 výtvarných  prací z 63 škol ( 62 českých, 1 slovenská), esejí na dané téma přišlo celkem 20.

Začátkem září se sejdou významné osobnosti a vyberou v jednotlivých kategoriích ceny: Běly Gran Jensen, kardinála Dominika Duky, ředitele FN Plzeň Václava Šimánka, rektora ZČU Miroslava Holečka, děkana FAV ZČU Miroslava Lávičky, přednosty Dětské kliniky FN Plzeň Josefa Sýkory a  advokátů AK Svejkovský, Kabelková a spol. Od září budou probíhat výstavy prací v lochotínském areálu  FN a v prostoru  Fakulty aplikovaných věd ZČU, předání ocenění proběhne 2. prosince 2016 v Arcibiskupském paláci v Praze z rukou kardinála Dominika Duky po každoroční Stonožkové mši.

Jak bude vypadat věda ve 22.století? Výtahy z esejí  od dětí uvádí optimistická výzva 15leté Andrey: „Vyzývám každého, kdo se trápí – nikdy se nevzdávej. Na konci vše dobře dopadne. A pokud to dobře nedopadlo, ještě nenastal konec.“ (Andrea Š. 15 let.)

•             Na léčbu budeme potřebovat jen klauna, přírodu a lásku. Nebudou žádné léky, žádné nemocnice, ale samý klid, zábava a dobrodružství. (Kateřina Z. 11 let)

•             Lidské tělo nebude využívat své dřívější schopnosti  a bude vypadat trochu jinak. Vedle ucha se lidem vytvoří nový otvor pro zasouvání USB. Budou dokonalejší počítače než mozek a nebudeme paměť potřebovat. Vše zajistí data uložená na USB. Rychlovlaky budou jezdit 100 km/ minutu a budeme používat krabičky, které nám zajistí život ve virtuální realitě. Budeme šťastnější? (Lucie B. 12 let)

•             Při Crohnově chorobě se mikroroboti  bezbolestně  a jednoduše vpraví do střev, kde zahojí záněty a střeva opraví tak, že budou fungovat zcela normálně. Lidé budou zdravější a šťastnější.(Barbora K. 11 let)

•             Na celém světě bude jednotná měna, vše bude elektronické, nebudeme používat peněženky ani kasičky na kapesné. Díky speciálním genům se už nebudou mentálně postižení lidé. Pokud někdo onemocní, budou ho léčit nanoroboti přímo v našem těle. Moc si přeji, aby děti nemusely trpět nevyléčitelnými  nemocemi, nikdo nebude mít rakovinu, astma ani Crohnovu chorobu. (Eliška D. 11 let)

•             Moc se těším na to, jak bude vypadat za sto let. Díky rychlému vývoji lékařské vědy se toho dožiju. Pokud lidé nebudou nesmrtelní, určitě se budou dožívat dvou set let a lékaři nás dokážou udržet ve formě mladého těla nebo těla středního věku. (Tomáš V. 12 let)

•             Vědci za 100 let vymyslí robota který bude mít tělo jako člověk z kostí a svalů a do tohoto nového těla se vloží mozek třeba člověka po smrtelné autonehodě. Bude žít dál. Dále vědci vymyslí čidlo nebo senzor, které se přiloží  na ruku jako hpodinky a během chvilky zjistí, že člověk má rakovinu. Velká šance na přežití. (Petr.Š 12 let)

•             Bude vyrobena speciální čelenka pro telepatii a v lékařské vědě bude možné zmrazit nemocné lidi. Za dalších 50*80 let, až budeme znát způsob léčby, je opět rozmrazíme a úspěšně vyléčíme( Stella T. 12 let)

•             Každý bude používat stroj pozitivního myšlení – vodu smíchanou s pozitivní pěnou nastříká stroj na člověka a všichni budou více šťastní, hodní a budou žít  více s chutí. (Nela K.14 let)

•             Představte si továrnu na náhradní díly do aut. Co kdyby se změnila a náhradní díly  by se vyráběly na nás? Nohy, ruce, svaly. Kosti. Budou vůbec doktoři potřební? Třeba nás budou zkoumat a operovat roboti. (Anna M.15 let)

•             Všechno má svůj důvod – nemoci, kterými lidé trpí na celém světě, jsou způsobeny mnoha aspekty. Snažme se s problémy bojovat, věřit a nic nevzdávat, vynalézat a zkoumat dál. Žijeme jen jednou, važme si života, i když není růžový. Opravdu stojí za to žít a je na každém z nás, jaký bude jeho osud a cíl.(Lucie N. 15 let)

•             Kouzelná pilulka, která polknutím nemocné tělo uzdraví. Duševní choroby budou specialisté léčit přiložením malého přístroje na hlavu, který vyladí mozkové vlny i auru. Lidstvo bude plné chuti do života, radost bude cítit jako buchty právě vytažené z trouby. (Stanislava  K. 15 let)

•             Díky vědě budou mí potomci cestovat časem, nebudou používat motorová vozidla, jejichž zplodiny ničí životní prostředí. Věda vymyslí spoustu užitečných věcí, ale musí se dát pozor, aby těchto skvělých věcí nebylo zneužito. Proto věřím, že kontrolu nad těmito věcmi budou mít pouze moudří a zodpovědní lidé a nedostane se do rukou nikomu, kdo by je zneužil. Bohdan H. (15 let)

•             Věda pokročí natolik, že začne idealizovat svět. Bude se snažit o to, aby bylo všechno a všichni  perfektní. Do mozků se lidem začnou implantovat mikročipy, které jim dodají inteligenci. Do očí se jim vsadí čočky, přes které uvidí jen to dobré. Za pomocí úpravy kmenových buněk se začnou rodit děti perfektního vzhledu-rovné vlasy, porcelánová pleť, ďolíčky ve tvářích a růžové rty. Ve 22.století nebudou lidé potřebovat roboty, protože oni sami se jimi stanou. ( Lenka H. 16 let)

Chcete podpořit projekt Věda, která léčí? Navštivte www.stonožka.org.

 

Ředitel FN Plzeň Václav Šimánek společně s prezidentkou hnutí Stonožka Bělou Jensen a Jaroslavou Spěváčkovou prohlíží doručená díla.