CO VÁS ZAJÍMALO? RAKOVINA JATER - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Rakovina jater do online poradny FN Plzeň, odpovídal přednosta Chirurgické kliniky prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.

Rakovina jater je velmi závažné onemocnění, jehož výskyt v populaci bohužel trvale narůstá. Jedinou radikální léčbou, která nabízí kvalitní dlouhodobé výsledky, je léčba chirurgická – resekce jater nebo jejich transplantace. Ta je však možná jen u 30 % nemocných s rakovinou jater. U zbývajících nemocných je metodou volby onkologická léčba.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den, z hlediska vlivu alkoholu na stav jater se často hovoří o tzv. rozumné dávce. Jak je vhodné si tuto rozumnou dávku představit v číslech a v četnosti užívání alkoholu (a jakého druhu alkoholu). Je reálné a správné si myslet, že může být alkohol v určité malé dávce vhodný pro stimulaci činnost jater, když se někdy zmiňují lidé o tom, že stimuluje krevní oběh a metabolismus? Děkuji

ODPOVĚĎ:    

Pro funkci jater rozhodně není dobrý tvrdý alkohol a samozřejmě větší denní dávky vína a piva. Nelze přesně specifikovat, co je velká a malá dávka. Každý člověk má rozdílnou funkci jater v detoxikaci alkoholu.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den,

jak jako laik mohu zjistit, že mě postihla rakovina jater? Mají ji více alkoholici nebo ji může mít i abstinent? Hezký den.

ODPOVĚĎ:    

Časná stadia rakoviny jater lze zachytit jen vyšetřením - nejčastěji sonografií jater, nebo odběrem krve na nádorové markery.

 

OTÁZKA:        

Jak poznám, že mám nemocná játra?

ODPOVĚĎ:    

Prakticky jen z krevních testů.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, prosím o informaci, jaké jsou rizikové faktory onemocnění jater a které z nich mají pak důležitý vliv na vznik rakoviny jater. Kolik procent v tom hraje dědičnost? Jak je rakovina jater (případně obecně nemoci jater)rozšířena u nás a v Evropě? Děkuji

ODPOVĚĎ:    

K rizikovým faktorům rakoviny jater patří jaterní postižení - např. cirhoza, ztukovatění jater, chronické jaterní záněty, dědičnost není rizikovým faktorem. V současnosti je výskyt primárních nádorů jater v naší populaci 5-6 nemocných / 100 000 obyvatel / rok.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, prosím, jaká z účinných látek, které jsou obsaženy v lécích proti bolesti, zatěžuje více játra než ty ostatní? Je mezi nimi velký rozdíl? Patří k těm více známým - ibuprofen, paracetamol, diclofenac, ještě další? Děkuji

ODPOVĚĎ:    

Určitě Paracetamol, diclofenac, ale pokud se používají dle předpisu, neměl by být žádný problém. Důležité je tyto léky nebrat trvale, ale jen skutečně při potížích.

 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp