Diabetikům pomáhá aplikace

Měření glykémie přes mobilní aplikaci umožňuje senzor zavedený do podkoží a vysílač, který přepošle data do mobilu. Děti, které trpí cukrovkou a jsou v péči Fakultní nemocnice Plzeň, mají nové spojence. Jsou to speciální mobilní aplikace a čipy, které umožňují sledovat aktuální hodnotu cukru v krvi. Lze ji vidět na mobilním telefonu, a předejít tak její nízké hladině, která může končit i bezvědomím. Pacient však musí mít zaveden v podkoží senzor, který se skládá z tenké elektrody, a nemocný o něm prakticky neví.

„V praxi to funguje tak, že k senzoru je připojený vysílač, který data přepošle do přijímače, tedy do mobilu. Hladinu glukózy v krvi senzor monitoruje každých pět minut, takže pacient získá denně více než 280 údajů o hladině cukru v krvi,“ uvádí lékařka dětské kliniky FN Plzeň Renata Pomahačová.

Pokrok v léčbě diabetu oceňují i rodiče malých pacientů. „Mojí dceři diagnostikovali lékaři cukrovku v šesti letech. Od té doby jsem jí musela píchat do prstu minimálně čtyřikrát denně, abych zjistila hladinu cukru v krvi. Je perfektní, jak jde věda dopředu a že se vynalézají stále nové a nové metody, jako je tato mobilní aplikace,“ říká Marcela Ciňková z Plzně.

Na Dětské klinice FN Plzeň je v současnosti evidováno 250 dětí, kterým byla diagnostikována cukrovka v dětství či v období dospívání. „Vzácně se může vyskytnout i v novorozeneckém věku. V celé České republice je takto nemocných asi 3800 dětí,“ dodává Pomahačová. Nárůst nemocných se za posledních 20 let téměř ztrojnásobil a stále se zvyšuje.

Senzor se pacientům obvykle umísťuje na paže, hýždě nebo stehna. Mobilní telefon si může dítě spárovat s rodiči. „Matka nebo otec pak mají představu, jak se glykémie u dítěte, které je třeba zrovna ve škole, pohybuje. V mobilu je nastaven i alarm na nízkou a vysokou glykémii, který rodiče zavčasu upozorní, když hladina cukru v krvi dítěte klesá nebo naopak stoupá,“ vysvětluje dále lékařka.

Počty lidí, kteří trpí cukrovkou, každoročně rostou a odborníci stále neznají jasnou příčinu tohoto onemocnění. Podle lékařů určitě hraje roli genetická dispozice. Typické příznaky cukrovky jsou zvýšený příjem tekutin, zvýšení močení a hubnutí.

Zdroj: https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/diabetikum-pomaha-aplikace-20190621.html

Zdroj fotografie: archiv Plzeňského deníku

Zástupkyně Lions Club Plzeň Ladies předaly 30 tisíc korun pro Diabetologickou ordinaci Dětské kliniky.

Na fotografii: prezidentka Lions Club Plzeň Ladies Jana Flanderová s ředitelem FN Plzeň Václavem Šimánkem.

Slavnostní předání výtěžku z dobročinného turnaje Golf Lions Master.

Za obdrženou částku se nakoupí speciální mobilní technologie pro malé diabetické pacienty FN Plzeň.