CO VÁS ZAJÍMALO? Prevence a léčba diabetické nohy - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Prevence a léčba diabetické nohy do online poradny FN Plzeň, odpovídala lékařka II. Interní kliniky MUDr. Ivana Flanderová.

Diabetická noha je jednou z chronických komplikací diabetu. Tato nemoc vede k zhoubnému postižení tkání dolní končetiny distálně od kotníku. Častý je výskyt diabetických defektů, hrozí ztráta končetiny.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Paní doktorko, ráno v rádiu jste se, v souvislosti s jedním dotazem o plísni na nohou a pán uvedl, že nebere léky a má cukr zvýšený na 8, zmínila o pojmu "metabolická paměť". Bohužel jsem to nestihl pochopit:-( Mohla byste, prosím, to ještě znovu vysvětlit i v souvislosti s nebezpečím při podceňování léčení diabetes. Děkuji

ODPOVĚĎ:

Zjistilo se, že pokud se neléčí diabetes včas a pouze se léčba odkládá (např. až zhubnete, a ještě je to dobré, až začnete cvičit, až...), zkracuje se tím délka života pacientů o 15 let. Razantní léčba od počátku zjištění onemocnění zajišťuje délku kvalitního života srovnatelnou s lidmi, kteří cukrovku nemají.

OTÁZKA:

Paní doktorko, prosím mohla byste uvést statistická čísla, kolik je u nás nemocných s diabetes a u kolika diabetiků se projevila diabetická noha? Je vhodné se v souvislosti s diabetickou nohou zmiňovat o dědičnosti, anebo se uvádí dědičnost jen s ohledem na vlastní diabetes? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Uvádí se, že v ČR je 10 % diabetiků, z toho 10-15 % má syndrom diabetické nohy. My, kteří pracujeme podiatrických ambulancí a staráme se o tyto pacienty, si myslíme, že ve skutečnosti je jich počet vyšší. Určitě bych dědičnost nepodceňovala, neboť stravovací návyky a ochota k pohybu se většinou v rodinách předává následující generaci a to také ovlivňuje riziko vzniku diabetu mellitu a rozvoj aterosklerozy.

OTÁZKA:

Paní doktorko, prosím, co je důvodem, že se zmiňujeme o diabetické noze a ne třeba o diabetické paži nebo ruce? Má to souvislost s režimem (pohybem) při lidských činnostech, kdy i např. při sedavém zaměstnání se často více pohybují paže (ruce) než nohy? Pak by jednou ze spojitostí byl také stav našeho srdce a cévního systému? Takže, kde to špatně teče, tam život také hůře prosperuje (i třeba z pohledu hojení ran)? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Souvisí to s více faktory: např. s gravitací, dolní končetiny nesou váhu našeho těla a ta bývá u některých diabetiků zejména 2. typu značná, při chůzi je na plosky nohou vyvíjen značný tlak a ten zabraňuje řádnému prokrvení nohou při došlapu. Určitě jste si všiml, že u diabetiků může dojít až k amputaci končetin (je to až 50 % amputací DK v ČR). Dále zde hraje roli rozvoj aterosklerozy tepen dolních končetin ("do ucpané trubky nedoteče dost krve"), takže tkáň není dostatečně prokrvená tj. vyživená. Kouří-li pacient, je to o to horší, 1 cigaret zúží průtok končetinami na 1 hodinu.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp