CO VÁS ZAJÍMALO? MELANOM - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Melanom do online poradny FN Plzeň, odpovídala lékařka Dermatovenerologické kliniky MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.

Melanom je nejagresivnější forma rakoviny kůže a je jedním z nejvážnějších onkologických onemocnění. Nejvíc ohroženým orgánem lidského těla je kůže, tento nádor ale může postihnout ucho, oko, ústní dutinu, střeva nebo genitál. Zpočátku je velmi nenápadný, a proto ho často pacienti odhalí až ve chvíli, kdy už je pozdě.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Paní doktorko, prosím, jaký je původ skvrn, kterým se říká stařecké a jak laik je může rozeznat od skvrn na kůži, které jsou podezřelé z hlediska vzniku melanomu? Jak bude záviset při posuzování dané skvrny na jejím tvaru? Jak rychle se určité skvrny mohou měnit? Jaký vztah mají mateřská znaménka (jsou v nich nějaké rozdíly?) a melanom? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Kdyby šlo jednoduše odpovědět na všechny vaše dotazy na chatu, nemuseli by lékaři ordinovat. Zase obecně řečeno: nejčastěji se na kůži vyskytují skvrny, pihy, pigmentové névy a laicky řečeno stařecké bradavice, což jsou většinou nezhoubné afekce a potom zhoubné nádory. Laik je rozezná těžko, proto chodí ke kožnímu lékaři, aby je rozeznal a řekl co s nimi.

Návod pro vás, dobré je pozorovat svou kůži... ne každý den, stačí se podívat do zrcadla třeba 1x za měsíc nebo pověřit osobu blízkou, jestli není na kůži něco nového a pozorovat tu změnu a 1x ročně nebo při změně navštívit odborníka, kterému řeknete: "tuhle skvrnu tu mám rok a za půl roku se zvětšila na dvojnásobek a zčernala." Tak to je ideálně edukovaný pacient a sen každého kožního lékaře.

Dobrý den,

prosím, je doporučována nějaká minimální doba pobytu na slunci, aby se dostatečně vytvořil vitamín D? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Ano, určitě existují data, která vám řeknou, že záleží na zeměpisné poloze, ročním období, na fototypu a velikosti osluněného povrchu těla. Přesná čísla neznám, ale rozhodně je to méně než minimální erytémová dávka, což je energie slunečního záření, která způsobí zčervenání kůže. Takže je to chabá výmluva, když vidím spálené nosy, krky a nosy svých pacientů, že je to proto, že si vyrábí denní dávku vitamínu D. Ne, oni si připravují kůži na to, že se na ní v 80 letech (nebo dříve) vytvoří rakovina.

OTÁZKA:

Dobrý den, teď jsem si rozškrábla malou pihu pod prsem tekla kapička krve. Mám teď velký strach, protože jsem před 20 lety měla melanom. Můžete mi poradit, co s tím a jestli je to nebezpečné? Děkuji Květa

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, obecně traumatizace pigmentových névů nezpůsobí jejich zhoubné bujení. Buď jste si rozškrábla pigm. névus nebo melanom, který už tam roste déle. Ideální je desinfikovat, nechat zahojit cca do 10 dnů a poté ukázat dermatologovi, aby posoudil, zde je afekce zhoubná nebo nikoliv.

OTÁZKA:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se může nádor kůže objevit i v důsledku dlouhodobých zánětů kůže, jako je to běžné u jiných orgánů. Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, obecně řečeno, že nádory kůže vznikají na základě různých vlivů, všechny je ještě neznáme. Jestli vám jde o zhoubné a nejčastější, tzn. bazaliom a spinaliom, mohou se též vyskytnout v místech kůže poškozené - např. v jizvách po plošných popáleninách nebo v nehojících se vředech, ale je to vzácné. Není to denní chleba dermatologa, ale je třeba na to myslet.

OTÁZKA:

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, jak vypadá melanom pod nehtem, já i moje dvě kamarádky si děláme gelové nehty doma a jim oběma se udělalo pod jejich přírodním nehtem černá pravidelná čárka, která vypadá jako tříska, ale vypadá, že odrůstá. Máme strach, jestli to není melanom, prosím moc o radu. Já nic nemám ani ostatní další kamarádky jen ony dvě.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, na začátku chatu musím zdůraznit, že se nedají diagnózy a další doporučení stanovovat po internetu. To zatím lékaři neumí a bohužel nebo stále bohudík léčíme pacienty z očí do očí. Proto všechny mé rady budou velmi obecné. Nelze jednou větou říci, jak vypadá melanom pod nehtem, většinou vídáme barevnou a strukturální změnu nehtu, ale ta může být způsobena i jinými činiteli jako např. podnehtovou infekcí nebo traumatem. Při manipulaci s gelovými nehty vídáme často infekce. Když jsou pod nehty změny, které popisujete - třísky s odrůstáním, tak se může jednat o krevní podlitiny po drobných mikrotraumatech. Myslím, že jsem vás odpovědí asi neuspokojila. Je lepší nechat nehty vyšetřit dermatologem.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp