Muži proti rakovině

V rámci celosvětové kampaně „Muži proti rakovině“ probíhá i ve Fakultní nemocnici Plzeň akce MOVEMBER. V průběhu měsíce listopadu 2016 mají muži od 50 do 65 let možnost si nechat stanovit krevní test na diagnostiku časného karcinomu prostaty. K dispozici je pro vhodné pacienty (zvýšené PSA) i test „index zdravé prostaty-PHI“, který je mnohem přesnější, než doposud používané stanovování celkového PSA.

Informace k náběru krevního testu rakoviny prostaty

I v letošním listopadu se imunochemická laboratoř FN Plzeň zapojila do celosvětové charitativní akce Movember.  V rámci této akce zorganizovala FN Plzeň možnost vyšetření na karcinom prostaty pomocí krevního testu.

Od pondělí 7.listopadu  se mohou  tohoto testu zúčastnit všichni muži, ve věku od 50 do 65 let. V současné době se používá pro první záchyt karcinomů prostaty sérové stanovení PSA. Nyní se tyto možnosti podstatně rozšiřují. Ukázalo se, že jedna z volných forem PSA, [-2]proPSA, je nejvíce specifická pro rakovinu prostaty.  Využívá se u pacientů, kteří mají celkové PSA minimálně nad 2 ng/mL(dle věku nad 4ng/mL). Tento test, který je mnohem přesnější než doposud používané stanovování celkového PSA, je v současnosti  k dispozici ve FN Plzeň. Běžně tento test zatím není hrazen zdravotními pojišťovnami.

Jak se přihlásit

Pro vyšetření je potřeba náběr krve se žádankou. Tu získáte v pracovní dny v době mezi 8-11.30 hodinou na příjmu imunochemické laboratoře, pav. 64 – u parkoviště vedle bufetu.  S laborantkou vyplníte osobní údaje a kontakt na vás.

Odběr krve

Po té se dostavíte do pavilonu 54– pavilon Interního odd.-přízemí vchod vlevo - odběry krve, kde vám provedou odběr 4ml žilní krve (pracovní doba po-pá 7.00-12.00hod, vše v areálu bývalé Vojenské nemocnice). Odběr není nutné provádět na lačno, ale je potřeba, aby několik dní před náběrem byla prostata v“ klidu“ (vadí např. jízda na kole, na koni, ejakulace apod.)

Výsledek

 


Výsledek bude k dispozici na příjmu laboratoře s vyhodnocením a doporučením následné péče a je možno jej telefonicky nebo mailem konzultovat s MUDr. R. Fuchsovou, 377401470, fuchsovar@fnplzen.cz