Škola zad na Sportmanii

Fyzioterapeutky spolu s egoterapeutkou z Oddělení léčebné rehabilitace FN Plzeň představily v úterý 20. srpna na Sportmanii Plzeň 2019 Školu zad, aneb aby záda nebolela s FN Plzeň. Tato „škola" učí, jak se správně a ekonomicky pohybovat. Modelová pacientka předvedla divákům běžné, většinou chybné návyky při vstávání z postele nebo ze země, při sezení u stolu a zvedání břemene ze země.

Vrchní fyzioterapeutka Jitka Marxová dodává: „Nejčastěji se pacienti ptají, proč je bolí záda, když žádný špatný pohyb neudělali a dokonce chodí i cvičit. Stačí jeden malý špatný pohyb, který děláme mnohokrát za den nebo za měsíc a bolest zad se rychle ozve. Je to zajímavé, když si všichni myslíme, že se hýbeme správně. Některé běžné denní činnosti jsou již pro nás tak automatické, že už si to ani neuvědomujeme. Naše tělo je velmi chytré a bolestí nás upozorní, že je něco v nepořádku. Teprve potom se zamyslíme, zastavíme a začneme vše rychle řešit.

Znáte desatero školy zad?

1. Drž se zpříma

2. Pravidelně opravuj své držení těla

3. Co nejvíce se pohybuj

4. Seď co nejméně, a když už sedíš, tak dynamicky