MŮŽEME S UMĚLÝM KYČLEM SPORTOVAT?

Lékař Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí MUDr. Michal Ruml odpovídal ve čtvrtek 3. října na dotazy čtenářů Plzeňského deníku.

DOTAZ:

Dobrý den, mám artrózu v kolenou, jak ji správně léčit, nebo rehabilitovat? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Nelze jednoduše odpovědět, záleží na rentgenovém nálezu, stupni artrózy, potížích pacienta atd. Začíná se tzv. konzervativním postupem- užívání léků na podporu chrupavek tzv. chondroprotectiv, nesteroidních antiflogistik, rehabilitačními procedurami, aplikací elastoviskózních roztoků přímo do kolene, pakliže se nález i potíže zhoršují, přichází na řadu operační léčba - při vysokém stupni artrózy to je nejčastěji náhrada kolenního kloubu- totální endoprotéza.

DOTAZ:

Mám letité problémy s patními ostruhami. Někteří lékaři mně radí operaci, jiní od ní odrazují. Jak se rozhodnout správně?

ODPOVĚĎ:

Zcela určitě zkusit rehabilitační procedury - ultrazvuk, rázová vlna a další, ev. pokud se nezlepší pak rtg. ozáření. Onemocnění se často vrací, je nutné tyto procedury opakovat.

DOTAZ:

Co s bolestí ramene, které neumožňuje natáhnout ruku nad hlavu? Občas když usnu s rukou pod hlavou, musím si druhou rukou pomáhat dostat ji zpět do správné pozice.

ODPOVĚĎ:

Nelze jednoznačně odpovědět, příčin může být celá řada, je třeba ortopedické, někdy též neurologické vyšetření, které odhalí, zda příčina v rameni ev. např. v krční páteři, dle závěru pak je možné doporučit správnou léčbu.

Běh nebo rychlá chůze?

ODPOVĚĎ:

Plavání, jinak nelze úplně jednoznačně některý druh sportu doporučit či nedoporučit, každý člověk je založen jinak, snese jinou zátěž, některá činnost mu nevadí, zatímco u jiného stejná činnost vyvolá potíže. Doporučil bych řídit se "hlasem svého těla" a pokud jsou po nějaké zátěži dlouhodobější potíže, pak je určitě nepřecházet.

DOTAZ:

Pomáhají prostředky s kloubní výživou, nebo je to jen placebo efekt? Je na to nějaká studie?

ODPOVĚĎ:

Studií je celá řada, zjednodušeně se dá říci, že potvrzená účinnost úplně vysoká není, ale na druhou stranu většímu počtu pacientů dočasnou úlevu přinášejí, proto bych je nezatracoval. Navíc při počínající artróze příliš dalších možností není.

DOTAZ:

Dá se s umělým kyčlem sportovat?

ODPOVĚĎ:

Záleží na druhu sportu, ale s určitou opatrností se rekreačně sportovat dá.

DOTAZ:

Čím to je, že lidi bolí klouby při změně počasí?

ODPOVĚĎ:

Přesný mechanismus není znám, navíc v dnešní době se počasí mění velice rychle, takže mu lze hodně věcí přisoudit, aniž by kolikrát tou pravou příčinou potíží bylo.

DOTAZ:

Dobrý den pane doktore. Jak mám léčit časté záněty pat, když bolest vystřeluje až do kotníkové jizvy. Moc času nemám, abych jela k lékaři.

ODPOVĚĎ:

Tady si úplně neumím představit, o jaké konkrétní potíže se jedná. Asi nezbývá trochu času najít k návštěvě lékaře a bližšímu posouzení.

DOTAZ:

Dobrý den, pane doktore. Je mi 39 let, po delším čase, kdy jsem měla velké bolesti obou pat, mi byly diagnostikovány dvě ostruhy na každé patě a v levé patě navíc zánět. Dostala jsem léky na zánět a absolvovala magnetoterapii, změnila obuv na zdravotní s vyvýšenou pátou. Účinky se dle lékařky měly dostavit do 4-6 týdnů. Nicméně paty stále bolí, nejvíce ze zadní strany, bolest se táhne po lýtku a jakoby pne. Bolest mě velice omezuje a mám problém vůbec vydržet v uzavřených botách. Děkuji za jakoukoliv radu.

ODPOVĚĎ:

Pokud se opravdu jedná o ostruhy, pak zbývají další možnosti jak popsáno již v předchozím dotazu. (ultrazvuk, rázová vlna, ev. ozáření).

DOTAZ:

Dobrý den, mám tchána 70let,ktery zhruba před rokem upadl a od té doby si stěžuje na bolest zad. Nemůžeme ho dostat k lékaři tvrdí, že by si ho v nemocnici nechali a to on nechce. Má normální potíže se žílami, bere valfarin jinak žádné potíže nemá. Myslíte, že by v takovém případě byla nutná hospitalizace, nebo nemůže mít od úrazu závažnější problém někdy je na něm hodně vidět, že ho záda bolí a ztrácí chuť do života. Díky za radu.

ODPOVĚĎ:

Takto na dálku opravdu nelze diagnózu určit (lékařem), je nutné vyšetření k určení příčiny potíží. Jinak násilím nikdo v nemocnici hospitalizován být nemůže, toho se opravdu nikdo obávat nemusí, po provedeném vyšetření a zjištění možné příčiny potíží jistě bude pacientovi navržen způsob léčby. Pak se sám pacient může rozhodnout, zda s navrženou léčbou souhlasí, navíc je pak i krajní možnost negativního reverzu t.j. odmítnutí navržené léčby pacientem.

DOTAZ:

Dobrý den, byl jsem na operaci - výměna kyčle. Je mi 61 let a netrpím žádnými zásadními zdravotními problémy. Můžete mi, prosím, poradit za jak dlouho budu opět "fit" a co byste například poradil za vitamíny na klouby? Prý jsou dvě varianty toho kyčelního kloubu, je v nich nějaký zásadní rozdíl? Děkuji za odpověď. Jiří

ODPOVĚĎ:

Začnu od konce, dvěma variantami je nejspíše myšleno endoprotézy cementované a necementované. Rozdíl je ve způsobu upevnění endoprotézy v kosti- u cementovaných pomocí speciálního cementu a u necementovaných se endoprotéza "zarazí" do kosti a pak do ní sama vrůstá. Který z těchto typů je vhodný pro určitého pacienta se určuje dle věku, stavu kosti a dalších faktorů, vždy se musí individuálně posoudit tak, aby endoprotéza sloužila danému pacientovi co nejdéle. K preventivnímu užívání dalších možných preparátů lze doporučit již v předchozích dotazech zmíněná chondroprotektiva k zajištění ostatních kloubů. Kdy bude pacient po endoprotéze fit nelze zcela přesně odpovědět, zde bych odkázal na operujícího lékaře, který nejlépe posoudí, kdy a jakou zátěž operovaná končetina snese.

Zdroj: Plzeňský deník 3.10.2019