NA HŘIŠTI SOUPEŘI, VE ZDRAVÍ PARTNEŘI

Fotbalista SK  Slavia Praha  David Hovorka se 27. října  zranil ve druhém poločase utkání v Plzni. Vyšetření potvrdila, že si slávistický stoper na pravém koleni přetrhl přední zkřížený vaz a následující úterý  podstoupil operaci ve Fakultní nemocnici Plzeň.

60. minuta utkání. Špatný pohyb, špatné došlápnutí, pád. Všichni diváci viděli, jak chtěl David Hovorka bolest překonat a chvilku odmítal i nastoupit do zdravotnického vozítka. Netrpělivý rozhodčí nevydržel  a ukázal mu žlutou  kartu za zdržování. Hovorka ale asi tušil, co se přihodilo a dodává: „Jakmile jsem natáhl pravou nohu po míči, levou jsem špatně došlápl a po dopadu jsem cítil, že se v koleni něco stalo. Čekal jsem, že to bude menší zlo, bohužel, magnetická rezonance potvrdila zranění, které vyžadovalo  okamžitou operaci.“ Podobný úraz stoper prodělal i před 3 lety, jen na hřišti jiného soupeře a v jiné soutěži: „Před 3 lety, skoro přesně na den, jsem prodělal stejný úraz na pravé noze. Sháněl jsem tehdy lékaře operatéra a na základě doporučení a ohlasů jsem se rozhodl pro ortopeda FN Plzeň pana doktora Petra Zemana. A jelikož jsem byl před třemi lety se službami a péčí fakultní nemocnice velmi spokojený, v okamžiku tohoto poranění má volba na lékaře byla jasná. Pan docent Petr Zeman se svým týmem provedl i druhou operaci a já pevně doufám, že vše dopadne stejně dobře, jako před 3 lety.“

Docent Petr Zeman popisuje předpokládanou následující léčbu: „Každý fotbalista vám potvrdí, že poranění zkříženého vazu patří mezi noční můry. Rekonvalescence po operaci bývá  dlouhá a opětovné nabírání svalové hmoty pozvolné. Jelikož tato  operace proběhla v  akutní fázi, tzn. neprodleně po úrazu, předpokládáme, že Davidova rekonvalescence bude, oproti minulému úrazu, kratší.“

David Hovorka závěrem dodává: „Medicína dnes neskutečně pokročila, přesto důvěra v osobu lékaře je nesmírně důležitá. Já jsem se obrátil na Petra Zemana  a jsem opravdu velmi rád, že jsem se svěřil do rukou profesionálů. Personál fakultní nemocnice  je úžasný, hodně mne psychicky podpořili, skvěle se o mne starali a celková péče  byla opravdu skvělá. Jsem moc rád, že i ve sportu platí:  Ve chvíli, kdy jde o zdraví, jdou klubové  barvy stranou. Moc všem ve FN Plzeň děkuji  a přeji celé nemocnici vše dobré.“

Foto: Martin Malý / SK Slavia Praha