14.11. Večer na podporu mužského zdraví

Přijďte 14. listopadu ve 21:00 hod. do PH+Club Plzeň (Martinská 1, Plzeň, vchod vedle restaurace Potrefená husa) na koncert elektronické hudby. 
Svou účastí podpoříte sbírku, díky které chtějí organizátoři přispět na nákup nové technologie pro Urologickou kliniku FN Plzeň, která výrazně napomůže v léčbě pacientů s rakovinou prostaty. Jedná se o softwarové vybavení, které zajistí spojení obrazu z magnetické rezonance a ultrazvuku a umožní cílenou biopsii prostaty. Tato metoda výrazně napomáhá k včasnému záchytu nádoru prostaty a napomáhá k úplnému vyléčení pacienta. 
Tenhle večer bude mít koule…., tak si nezapomeň zkontrolovat ty svoje 

motion emotion

Karcinom prostaty: 
Je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. Vyskytuje se především u starších – více než 65% je zjištěno u mužů starších 65 let. Byla prokázána genetická souvislost – onemocnění rakovinou prostaty u otce či bratra daného muže zvyšuje riziko vzniku rakoviny. 
Základem je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve na ukazatel aktivity prostaty, tzv. prostatický specifický antigen (PSA). Pomoci může také zobrazovací vyšetření magnetickou rezonancí. Potvrzení nebo vyloučení nádoru prostaty se provádí tzv. biopsií prostaty, tj. odběrem vzorků z prostaty tenkou jehlou přes konečník. 
Karcinom prostaty se v naprosté většině případů zjistí náhodně na základě zvýšené hladiny PSA v krvi. Nejčastějšími příznaky jsou problémy při močení, které lze ale jen obtížně odlišit od příznaků souvisejících s nezhoubným zvětšením prostaty, které je současně také většinou přítomné. Krev ve spermatu nebo moči může být jedním z prvních příznaků pokročilého karcinomu a urologické vyšetření je nezbytné. 

Tumor varlete: 
Postihuje obvykle mladší muže - je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů ve věku 15-44 let. Nejčastějším příznakem bývá nebolestivá tvrdá bulka, často s nerovným povrchem nebo zvětšení varlete, kterého si muž sám všimne. Dalšími příznaky může být tupá bolest v oblasti šourku nebo pocit tíhy v šourku. 

Karcinom penisu: 
Nádory penisu postihují převážně muže vyššího věku (40 let a výše), ale výjimkou není výskyt u jedinců mladších 30ti let. Ve vyspělých zemích Evropy se nejedná o časté onemocnění. Začíná obvykle nenápadně zarudlým nebo mokvajícím ložiskem v oblasti žaludu nebo na vnitřním listu předkožky a dále postupuje ve vyvýšený či vředovitý útvar. U mužů s fimózou (zúžená předkožka) je onemocnění často skryté a obvykle kromě zápachu z důvodu infekce nemocnému nečiní žádné obtíže – může pouze hmatat zatuhnutí v předkožkovém vaku. 
Při vzniku karcinomu penisu se významně uplatňují kulturní a hygienické standardy. Hlavním faktorem je dlouhodobá fimóza s chronickým drážděním smegmatu, které zůstává za předkožkou. Z tohoto důvodu se karcinom penisu prakticky nevyskytuje u národů, kde se v dětství provádí obřízka. Z dalších faktorů jsou to HPV viry (to jsou ty, které způsobují rakovinu děložního čípku) a prevencí je tudíž také chráněný pohlavní styk.