CO VÁS ZAJÍMÁ? RAKOVINA PLIC - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Rakovina plic do online poradny FN Plzeň, odpovídala lékařka Kliniky pneumologie a ftizeologie MUDr. Veronika Bednářová.

Rakovina plic - tímto názvem označujeme zhoubný (maligní) nádor plic.  Zhoubné nádory mají schopnost prorůstat postiženým orgánem i do okolních tkání a rovněž metastázovat – tzn. šířit své zhoubné buňky mízními cévami do lymfatických uzlin a krevními cévami do vzdálených orgánů. Rozlišujeme dva základní histologické a biologické typy plicní rakoviny - malobuněčný a nemalobuněčný karcinom. Nemalobuněčný karcinom má další histologické podtypy. Proto je důležité získat z nádoru buňky k histologickému či cytologickému vyšetření, neboť typem nádoru je určena i jeho následná léčba.  Na vzniku rakoviny plic se výrazně podílí kouření. Rakovina plic jednou z nejčastějších onkologických diagnóz v ČR, s velmi vysokou mortalitou (úmrtností). Zhoubné nádory plic vykazují u českých žen významně rostoucí trend,  situace u mužů je stabilizovaná.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Podle čeho poznám, že něco s mými plícemi není v pořádku? Rakovinu plic máme v rodině a vím, že mému tatínkovi na ni lékaři přišli poměrně pozdě. Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, plicní nádory v časném stadiu nemívají téměř žádné příznaky, proto bohužel pacient většinou vyhledá lékaře, až když je nemoc pokročilejší a nese s sebou různé potíže - nejčastěji zadýchávání, neustupující kašel, bolesti na hrudníku, vykašlání krve, někdy se poprvé projeví zápalem plic nebo potížemi z mimohrudních orgánů, kde mohou být metastázy (např. bolesti kostí, neurologické potíže atd.). Pokud jsou přítomny plicní obtíže, které přetrvávají např. i po infektu (dušnost, kašel, bolest na hrudi), doporučuji vyhledat lékaře a tyto potíže dovyšetřit. Jinak nejlepší prevencí rakoviny plic, kterou pro sebe člověk může udělat sám, je nekouřit...

OTÁZKA:

Dobrý den, dá se říci, z kterého rakovinového onemocnění jsou nejčastěji metastázy v plicích?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, plíce bývají metastázami u pokročilých stadií rakoviny postiženy poměrně často, nejčastěji se setkáváme s metastázami nádorů prsu, tlustého střeva, hematoonkologických onemocnění (lymfomy apod.), ledvin a gynekologických nádorů.

OTÁZKA:

Dobrý den, dá se léčit rakovina plic operačně? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, plicní rakovina se dá léčit operací za splnění určitých podmínek:

1. Pokud je nádor omezeného rozsahu, nemá vzdálené metastázy jinde po těle a lze ho bezpečně chirurgicky odstranit (nesmí např. být v těsné blízkosti velkých cév, vrůstat do jiného orgánu apod.).

2. Pacient musí být únosný této velké operaci, tedy musí ji být schopen zvládnout (např. přes srdce, stav plic atd.). Spolu s nádorem se totiž odstraňuje i část plíce. Proto před eventuální operací provádíme důkladné předoperační vyšetření k posouzení rizika operace.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp